جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ژنیکوماستی در دوران بلوغ

ژنیکوماستی در بلوغ یک وضعیت طبیعی یا مشکل ساز؟

ژنیکوماستی در بلوغ یک وضعیت شایع است که در آن بافت پستان در مردان جوان رشد می‌کند. این وضعیت معمولا در سنین 10 تا 14 سالگی رخ می‌دهد و باعث کاهش اعتماد به نفس در روابط اجتماعی پسران جوان و نوجوان می‌شود. پس اگر فرزندتان در دوران نوجوانی با موضوع ژنیکوماستی مواجه شده باشد، احتمالا مشکلات روحی و روانی را در آن تجربه کرده‌اید. در این مطلب از کلینیک دکتر کربلایی خانی، نکاتی را که باید درباره ژنیکوماستی در دوران بلوغ بدانید را ارائه کرده‌ایم.

ژنیکوماستی در بلوغ چیست؟

بلوغ یا فرایند رشد جنسی و فیزیکی در دوران نوجوانی است. در طول این دوره، تغییرات هورمونی در بدن اتفاق می‌افتد و می‌تواند منجر به بزرگ شدن سینه در پسران نیز شود. این پدیده به عنوان ژنیکوماستی در بلوغ یا ژنیکوماستی نوجوانان شناخته می‌شود.

تستوسترون یک هورمون مردانه است که باعث رشد و نمو اندام های جنسی مردانه می شود. در دوران بلوغ، سطح هورمون‌های زنانه (استروژن) و مردانه (آندروژن) در بدن تغییر می‌کند. در صورتی که سطح استروژن نسبت به آندروژن بالاتر باشد، ممکن است باعث افزایش حجم بافت سینه در پسران شود. این تغییرات هورمونی ممکن است در طی چند ماه تا چند سال پس از آغاز بلوغ رخ دهد.

آیا ژنیکوماستی در نوجوانی یک وضعیت طبیعی است

آیا ژنیکوماستی در نوجوانی یک وضعیت طبیعی است؟

ژنیکوماستی در دوران نوجوانان اغلب به ‌صورت طبیعی رخ می‌دهد، به طوری که بیش از 40 درصد پسران نوجوان در دوران بلوغ با ژنیکوماستی خفیف یا شدید مواجه خواهند شد. در برخی از افراد بافت چربی سینه در دوران نوجوانی تغییرات محسوسی دارد و هر چقدر این تغییرات بیشتر باشد، تاثیرات روحی و روانی آن بیشتر خواهد شد. تا حدی که ممکن است نوجوانان به دلیل افسردگی و کاهش اعتماد به نفس از حضور در کنار دوستان خود امتناع کنند.

در صورت پسران نوجوان به بیماری‌های غدد درون‌ ریز مبتلا باشند، باید تحت درمان قرار بگیرند. در غیر این صورت تغییرات هورمونی در بدن آنها طبیعی است و با گذشت زمان حجم پستان آنها به حالت نرمال باز می‌گردد. البته اگر نوجوانان در دوران بلوغ هورمون‌های استروئیدی یا داروهای استروئیدی مربوط به بدن‌سازی را مصرف کنند، علائم ژنیکوماستی در بلوغ در آنها با شدت بیشتری بروز می‌کند.

با توجه به اینکه اضافه ‌وزن نیز می‌تواند شدت ژنیکوماستی را افزایش دهد، گاهی بزرگ شدن سینه‌ها از حد طبیعی خارج می‌شود و حالت افتاده و شل شدگی به خود می‌گیرد. در این شرایط مشورت با پزشک متخصص یک امر ضروری است تا اقدامات لازم انجام شود.

بیشتر بخوانید: درمان ژنیکوماستی با دارو بهتر است یا جراحی؟

آیا ژنیکوماستی در بلوغ نیاز به درمان دارد؟

ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه در بلوغ در بسیاری از موارد به صورت طبیعی و موقت است و با گذشت زمان بهبود می‌یابد. با این حال، در برخی از موارد، این تغییرات ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند و نیاز به بررسی و درمان توسط یک پزشک داشته باشد.

در صورتی که شما یا فردی دیگر نگرانی نسبت به بزرگ شدن سینه در بلوغ دارید، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک می‌تواند سوابق پزشکی شما را بررسی کند و در صورت لزوم، روش‌های تشخیصی مانند آزمایش خون و سایر تصویربرداری‌ها را تجویز کند. بر اساس نتایج آزمایشات تشخیصی، پزشک ممکن است راه‌های درمانی متناسب را پیشنهاد دهد.

عوامل تاثیرگذار بر ژنیکوماستی در دوران بلوغ

عوامل تاثیرگذار بر ژنیکوماستی در دوران بلوغ

همانطور که گفته شد، ژنیکوماستی در بلوغ معمولا هیچ مشکل پزشکی ایجاد نمی‌کند و نیازی به درمان ندارد. با این حال، برخی از پسران جوان و نوجوان ممکن است از نظر ظاهری یا روانی از بزرگ شدن سینه‌های خود ابراز ناراحتی کنند. در این موارد، ممکن است درمان جراحی یا غیر جراحی برای کاهش اندازه و شکل پستان مردانه توصیه شود. در اینجا برخی از عواملی که ممکن است خطر ابتلا به ژنیکوماستی در دوران بلوغ را افزایش دهد، شرح داده شده است:

  • اضافه وزن یا چاقی: اضافه وزن یا چاقی می‌تواند خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش دهد.
  • وراثت سابقه خانوادگی ژنیکوماستی: اگر سابقه خانوادگی ژنیکوماستی دارید، خطر ابتلا به این وضعیت در شما بیشتر است.
  • استفاده از برخی داروها: مصرف برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای هورمونی و داروهای ضد آندروژن، می‌توانند خطر ابتلا به ژنیکوماستی را افزایش دهند.

اگر نگران ژنیکوماستی در بلوغ هستید، باید با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. پزشک می‌تواند علت ژنیکوماستی را تشخیص دهد و بهترین روش درمان را برای شما توصیه کند.

راه‌های جلوگیری از بروز علائم ژنیکوماستی در بلوغ

در اینجا چند نکته برای کمک به جلوگیری از ژنیکوماستی در بلوغ آورده شده است:

  • وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید.
  • از مصرف الکل و استعمال دخانیات خودداری کنید.
  • اگر دارویی مصرف می‌کنید که ممکن است باعث پدیده ژنیکوماستی شود، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آن صحبت کنید.
درمان ژنیکوماستی در نوجوانان

نحوه درمان ژنیکوماستی در نوجوانان

به‌ طور کلی ژنیکوماستی در بلوغ یا دوران نوجوانی به ‌طور طبیعی برطرف می‌شود و پس از گذشت 1 تا 2 سال پستان‌های فرد به‌ حالت طبیعی خود بر می‌گردد و سطح هورمون‌ها به حد نرمال می‌رسد. اما اگر رشد بافت پستان فرد با گذشت بیش از 12 ماه متوقف نشود، لازم است که سینه‌ بزرگ شده مردان با کمک روش‌های مختلف مانند جراحی، عمل با لیزر و غیره به حالت نرمال تبدیل شود.

با این اقدام از تبدیل شدن ژنیکوماستی به یک مشکل دائمی و همیشگی برای فرد جلوگیری می‌شود. در عمل ژنیکوماستی، بافت چربی‌های انباشته شده در ناحیه سینه برداشته شده‌ و سینه‌ها صاف خواهند شد.

هزینه عمل ژنیکوماستی در بلوغ

هزینه عمل ژنیکوماستی در بلوغ با کسانی که در سنین جوانی و میانسالی با ژنیکوماستی مواجه شده‌اند، بسیار متفاوت خواهد بود. پزشک متخصص و جراح پلاستیک، بسته به میزان بزرگی بافت سینه و نیاز به انجام عمل جراحی طولانی ‌مدت و کوتاه‌ مدت به برآورد هزینه جراحی خواهد کرد. البته محلی که فرد در آن عمل ژنیکوماستی را انجام می‌دهد، میزان تخصص جراح پلاستیک، امکانات کلینیک و بیمارستان و مواردی دیگر روی قیمت نهایی این عمل زیبایی تاثیر می‌گذارند.

بیشتر بخوانید : هزینه عمل ژنیکوماستی در ایران چقدر است؟

جمع‌بندی

اغلب نوجوانان در دوران بلوغ با پدیده ژنیکوماستی روبرو می‌شوند. این عارضه به دلیل تغییرات هورمونی و کاهش هورمون‌های مردانه یا تستوسترون رخ می‌دهد و بافت سینه‌ها دچار تغییر محسوس می‌شود. بنابراین ژنیکوماستی در بلوغ یک وضعیت طبیعی است و نمی‌توان آن را به‌ عنوان بیماری در نظر گرفت.

میزان ژنیکوماستی در نوجوان با توجه به تغییرات سطح هورمون‌ها، اضافه ‌وزن و تناسب ‌اندام افراد متفاوت است. دکتر علی کربلایی خانی در دو کلینیک تهران و کرج فعالیت کرده که مراجعه کنندگان می‌توانند با دریافت وقت از حضور وی بهره‌مند شده و با خیالی آسوده سینه‌های خود را برای بازسازی و ایجاد زیبایی بیشتر به دستان معجزه‌گر وی بسپارند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *