جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان

 شایع ترین عوارض و راه های پیشگیری از ژنیکوماستی

بزرگ شدن سینه در آقایان با نام ژنیکوماستی شناخته می‌شود که تحت تاثیر عوامل مختلفی به وجود می‌آید. افرادی که با این عارضه درگیر هستند همواره به دنبال راهی برای درمان آن هستند، یکی از راه‌های درمان ژنیکوماستی در مردان، عمل جراحی است.

آقایان و مخصوصا نوجوانانی که قصد انجام عمل ژنیکوماستی برای کاهش اندازه و شکل پستان مردانه را دارند، با این پرسش مواجه هستند که عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان چیست و چگونه می‌توانند عوارض آن را به حداقل برسانند. برخی از افراد به دلیل ترس از عوارض عمل ژنیکوماستی از انجام این جراحی منصرف می‌شوند. ما در این مقاله از دکتر کربلایی خانی به بررسی عوارض عمل ژنیکوماستی می‌پردازیم تا با کسب اطلاعات کامل متناسب با اهداف خود برای کوچک کردن سینه خود اقدام کنید.

نحوه درمان ژنیکوماستی با عمل جراحی

ژنیکوماستی همان بزرگ شدن سینه مردان از حالت نرمال است که ممکن است تحت تاثیر تغییرات هورمونی، چاقی و اضافه وزن، مشکلات پزشکی، پرکاری تیروئید، بیماری‌های کبدی و کلیوی، ژنتیک و غیره بروز کند.

اگر ژنیکوماستی به علت مصرف داروهای خاص در ناحیه سینه مردان ایجاد شده باشد ممکن است پزشک آن دارو یا میزان مصرف آن را تغییر دهد تا از بزرگ شدن سینه بیمار جلوگیری کند. اما اگر در مراحل تشخیص و درمان، شدت عارضه بیشتر باشد، پزشک انجام عمل ژنیکوماستی را پیشنهاد می‌دهد. افرادی که به مدت طولانی با پدیده ژنیکوماستی درگیر شده باشند یا حجم بافت سینه آنها زیاد باشد، کاندیدای این عمل جراحی هستند.

عمل ژنیکوماستی یک عمل جراحی است که برای کاهش اندازه و شکل پستان مردانه انجام می‌شود. این عمل معمولا به صورت سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. عمل ژنیکوماستی معمولا نتایج رضایت بخشی دارد اما ممکن است مانند هر عمل جراحی دیگری، با عوارضی همراه شود.

بیشتر بخوانید: درمان ژنیکوماستی با دارو بهتر است یا جراحی؟

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان چیست؟

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان چیستبرخی از شایع‌ترین عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان شامل موارد زیر است:

 • عفونت: عفونت یکی از شایع‌ترین عوارض این عمل جراحی است. عفونت می‌تواند باعث قرمزی، تورم، درد و تب شود. پزشک معالج برای جلوگیری از بروز عفونت بعد از عمل، برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.
 • خونریزی: خونریزی یکی دیگر از عوارض شایع عمل جراحی است. میزان خونریزی می‌تواند خفیف یا شدید باشد. در صورت بروز خونریزی شدید، ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد برای کنترل خونریزی باشد.
 • ناهمواری پوست: ناهمواری پوست در ناحیه سینه می‌تواند ناشی از برداشتن بافت اضافی پستان یا کشیدگی پوست باشد. این مشکل معمولا با لیزر درمانی یا جراحی مجدد قابل رفع است.
 • حساسیت نوک سینه: حساسیت نوک سینه از جمله عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان که معمولا به صورت خفیف احساس می‌شود و با گذشت زمان از بین می‌رود. البته در برخی موارد، حساسیت نوک سینه ممکن است دائمی باشد.
 • باقی ماندن جای زخم: در عمل‌ ژنیکوماستی نیز مانند هر عمل دیگری ممکن است رد بخیه‌ها یا تغییر رنگ در محدوده تحت عمل جراحی باقی بماند.
 • نارضایتی پس از عمل جراحی: گاهی به دلیل عدم تقارن سینه‌ها و تغییر شکل و سایز نامناسب پستان، بیمار از نتیجه عمل خود ناراضی باشد. در این شرایط احتمال انجام عمل جراحی ترمیمی زیاد است.

لازم به ذکر است که هر عمل جراحی به شرایط و وضعیت خاص هر فرد بستگی دارد و عوارض ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. بنابراین بهتر است با پزشک معالج خود در مورد عوارض محتمل و خطرات مربوط به عمل ژنیکوماستی در موارد خاص مشورت کنید.

عوارض نادر عمل ژنیکوماستی در مردان

 • آسیب به عصب: آسیب به عصب می‌تواند باعث بی حسی یا کاهش حساسیت در نوک سینه یا ناحیه اطراف آن شود. این مشکل معمولا به صورت خفیف یال دائمی ممکن است ایجاد شود که نیاز به اقدام درمانی خاص خود دارد.
 • ایجاد توده: در برخی موارد، ممکن است در ناحیه جراحی یک توده ایجاد شود. این توده معمولا خوش خیم است و با گذشت زمان از بین می‌رود. در برخی موارد، ممکن است نیاز به جراحی مجدد برای برداشتن توده باشد.

عوارض نادر عمل ژنیکوماستی در مردانبرای کاهش خطر عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان، مهم است که با یک جراح پلاستیک با تجربه و معتبر مشورت کنید. جراح پلاستیک می‌تواند شما را در جریان خطرات و مزایای عمل ژنیکوماستی قرار دهد و بهترین روش جراحی را با توجه به شرایط و دلیل بزرگ شدن سینه توصیه کند.

بیشتر بخوانید : هزینه عمل ژنیکوماستی در ایران چقدر است؟

راه‌های پیشگیری از عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان

راه‌های پیشگیری از عوارض عملعوارض عمل ژنیکوماستی اغلب در تعداد محدودی از افراد دیده می‌شود. بنابراین برای کاهش عوارض ژنیکوماستی بهتر است تمام شرایط خود را برای جراح خود شرح دهید. بسیاری از بیماران با  جراح خود صادق نیستند و مواردی را از پزشک پنهان می‌کنند که همین خود عاملی برای ایجاد مشکلاتی پس از عمل خواهد شد. از دیگر راه‌های پیشگیری از عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قبل از عمل، پزشک خود را در جریان تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، قرار دهید. چرا که برخی از داروها، مانند داروهای رقیق کننده خون، می‌توانند خطر خونریزی را افزایش دهند.
 • اگر سیگار می‌کشید، قبل از عمل ژنیکوماستی، از استعمال سیگار خودداری کنید. سیگار کشیدن می‌تواند خطر عفونت را افزایش دهد.
 • در صورت ابتلا به هر نوع بیماری زمینه‌ای مانند بیماری قلبی یا ریوی، قبل از عمل، پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.
 • بعد از عمل ژنیکوماستی، مهم است که دستورالعمل‌های پزشک مبنی بر استفاده از پانسمان و بانداژ مناسب، مصرف داروهای مسکن، اجتناب از فعالیت‌های سنگین و مراجعه مجدد به پزشک برای پیگیری مراحل درمان را دنبال کنید.
 • پیدا کردن جراح مناسب برای کاهش عوارض ژنیکوماستی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همواره سعی کنید با تحقیق و بررسی سوابق پزشکان، بهترین جراح را برای عمل خود انتخاب کنید تا عوارض عمل ژنیکوماستی را به حداقل برسانید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی شایع‌ترین عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان پرداختیم. البته توجه داشته باشید که تنها یک یا چند مورد از این عوارض در درصد کمی از بیماران ممکن است مشاهده شود. پس قبل از جراحی باید تمام این موارد را در نظر داشته باشید و برای کاهش این عوارض، انجام عمل ژنیکوماستی خود را به یک جراح پلاستیک مجرب بسپارید.

یک جراح پلاستیک با تجربه و حرفه‌ای می‌تواند در شرایط کاملا امن عمل شما را انجام دهد تا کمترین عوارض را داشته باشد. جهت دریافت خدمات مشاوره قبل از عمل ژنیکوماستی برای کوچک کردن سینه در مردان به کلینیک دکتر علی کربلایی خانی مراجعه کنید.

دکتر علی کربلایی خانی در دو کلینیک تهران و کرج فعالیت کرده که مراجعه کنندگان می‌توانند با دریافت وقت از حضور وی بهره‌مند شده و با خیالی آسوده سینه‌های خود را برای بازسازی و ایجاد زیبایی بیشتر به دستان معجزه‌گر وی بسپارند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *