جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جراحی زیبایی لب

لب یکی از مهم ترین اعضای صورت است که نقش مهمی در زیبا سازی چهره شما دارد، به همین دلیل افرادی که لب های بسیار نازک یا حتی لب های حجیم دارند به دنبال ایجاد تغییراتی جهت بهبود زیبایی لب های خود هستند. جراحی زیبایی لب یکی از اقداماتی است که افراد جهت تغییر شکل ظاهری لب ها، از بین بردن خطوط اطراف لب ها، حجیم کردن و حتی نازک کردن آن ها و… در نظر می گیرند.

برای اینکه نتایج جراحی موفقیت آمیز باشد، شما باید قبل از هر چیز به دنبال انتخاب یک پزشک متخصص و باتجربه مانند دکتر کربلایی خانی برای لیفت سانترال لب باشید تا جراحی زیبایی لب شما به بهترین شکل انجام شود، زیرا شناخت صحیح از تکنیک ‌های مناسب نیاز به تخصص و مهارت پزشک دارد تا بتواند بهترین تصمیم گیری را جهت تغییر لب های شما انجام دهد. تکنیک های مختلفی جهت زیبایی لب ها مورد استفاده است که با توجه به درخواست بیمار، شرایط لب ها و هماهنگی آنها با دیگر اجزای صورت و… انتخاب می شوند.

جراحی زیبایی لب همچنین به افرادی که از داشتن لب شکری رنج می برند، کمک می کند و ظاهر لب های آن ها را به شکل طبیعی برمی گرداند. اگر شما جراحی زیبایی لب را به هر دلیلی انتخاب نموده اید، خواندن مقاله زیر جهت کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می‌ شود.

 

انواع روش های جراحی زیبایی لب

روش های جراحی زیبایی لب متنوع هستند و بر اساس تغییر مورد نظر، ایجاد زاویه، حجیم سازی و رفع نواقص لب به کار می رود در زیر به برخی از مهمترین روش ها اشاره شده است:

  • جراحی لب با ایجاد برش در داخل دهان
  • جراحی لب از طریق ایجاد برش های مستقیم
  • جراحی لب با ایجاد برش در زیر بینی
  • جراحی زیبایی کناره های لب
  • استفاده از پروتز
  • گرفت لب

جراحی لب با ایجاد برش در داخل دهان

جراحی زیبایی لب از داخل با ایجاد برش هایی در داخل دهان درست پشت لب ها، تغییرات لازم جهت حجیم سازی لب ها را انجام می دهد. نکته مهمی که در این نوع روش جراحی باید به آن دقت داشت، این است که به دلیل وجود برش ها به صورت منحنی در پشت لب، فقط می توان بافت های پایین تر را به بالا انتقال داد تا حجم لب ها افزایش پیدا کند. جراحی لب از داخل فقط به افزایش حجم لب ها کمک می کند.

اگر قصد تغییر در فرم لب ها را دارید، بهتر است روش های دیگری را مد نظر قرار دهید. جراحی لب از داخل باعث می‌شود تا هیچ گونه اثر زخم یا اسکار بر روی لب ها مشاهده نشود. این روش به ویژه برای افرادی توصیه می شود که فقط به دنبال تغییرات اندک و برجسته سازی لب های خود هستند.

 

جراحی لب از طریق ایجاد برش های مستقیم

این نوع جراحی زیبایی لب در ناحیه بیرونی و اطراف دهان انجام می شود. جراحی زیبایی لب بالا نیز به این روش انجام می شود. تغییر فرم و سایز لب بالایی باعث می شود تا ظاهر لب های شما را برجسته تر و کشیده تر به نظر برسند. برای این منظور پزشک ابتدا اطراف دهان را جهت تغییرات مورد نظر نشانه گذاری می کند و فرم و دلخواه را در اطراف دهان طراحی می کند.

جراحی لب از بیرون به این صورت انجام می‌شود که در ابتدا جراح برش هایی را روی پوست لب بالایی ایجاد می کند و سپس پوست به بالا کشیده می شود تا فاصله بین لب فوقانی تا پایه بینی کاهش پیدا کند. در انتها برش های ایجاد شده بخیه زده می شوند. جراحی زیبایی لب به روش مستقیم باعث می شود تا فرم لب ها تغییر پیدا کرده و لب ها اندکی برجسته تر به به نظر برسند. اگر می خواهید لب های شما حجم بیشتری پیدا کنند، بهتر است از روش های پیوند یا گرافت چربی استفاده کنید.

 

جراحی لب با ایجاد برش در زیر بینی

جراحی لب با ایجاد برش در زیر بینی به این صورت است که ابتدا در قسمت بالای لب فوقانی و درست در زیر بینی برشی جهت لیفت لب بالایی انجام می شود. در این روش نیز مانند روش قبلی فاصله بین لب فوقانی و بینی کاهش پیدا خواهد کرد. این روش برای افرادی توصیه می شود که زاویه بینی و لب آنها زیاد باشد. این روش باعث می شود تا علاوه بر کاهش این زاویه برجسته سازی لب بالایی نیز بهتر انجام شود. ‏در اکثر موارد بخیه هایی که بعد از ایجاد برش ها زده می شوند به مرور زمان از بین خواهند رفت. البته این تا حد زیادی به نوع پوست و مهارت پزشک بستگی دارد.

 

جراحی زیبایی کناره های لب

جراحی زیبایی لب همیشه با هدف برجسته سازی و حجیم سازی لب ها انجام نمی شود. گاهی افراد به دلیل خطوط کناره ها و گوشه لب خود می‌خواهند لیفت‌ لب را انجام دهند تا از این طریق نواحی انتهای لب از حالت افتاده خارج شده و ظاهر لب ها به شکل طبیعی نمایش داده شوند. افزایش سن یکی از مهم ترین عواملی است که باعث می‌شود تا به مرور گوشه های لب به سمت پایین کشیده شوند و چهره فرد غمگین به نظر برسد. البته خطوط کناره های لب نیز ممکن است ژنتیکی باشند. لیفت گوشه لب با هدف اصلاح این مشکل و کمک به جوانسازی و بشاش شدن چهره انجام می‌شود.

البته ماندگاری آن ممکن است با افزایش سن کاهش پیدا کند، زیرا همان طور که می دانید به مرور و با افزایش سن پوست حالت ارتجاعی و کشسانی خود را از دست می دهد. جهت لیفت گوشه های لب ابتدا برش هایی در کنار های لب ایجاد می‌شوند. این برش ها جهت برداشتن مقدار بسیار جزئی از پوست است تا از این طریق لیفت حاشیه لب انجام شود. پس از انجام لیفت گوشه لب، مانند روش‌های قبلی برش های ایجاد شده، بخیه زده می شوند.

 

استفاده از پروتز

پروتز لب نیز یکی دیگر از روش های جراحی زیبایی لب است. در این روش یک ایمپلنت یا ماده سیلیکونی جهت حجیم سازی و برجسته کردن لب ها استفاده می شود. جراح از طریق استفاده از ایمپلنت ها سعی می کند تا اندازه لب ها را افزایش دهد. این روش نسبت به روش های قبلی تهاجمی تر است، اما دوام و ماندگاری آن نیز طولانی تر می باشد. جراحی زیبایی لب از طریق پروتز با ایجاد برش های کوچک و قرار دادن ماده سیلیکونی در یک یا هر دو لب انجام می‌ شود. استفاده از مواد مصنوعی جهت برجسته سازی لب به میزان حجمی که شما درخواست می کنید، بستگی دارد.

از همین رو ایمپلنت های که برای پروتز لب استفاده می شوند، اندازه های متفاوتی دارند. نکته منفی در مورد پروتز لب این است که به دلیل استفاده از مواد مصنوعی، ممکن است بدن واکنش منفی نشان داده و قرمزی، تورم یا دیگر واکنش های آلرژیک در اطراف لب ها دیده شوند، بنابراین بهتر است قبل از هرگونه جراحی با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایید.

انجام جراحی زیبایی لب از طریق پروتز با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود و به دلیل عوارض احتمالی این روش مانند گذشته طرفداران زیادی ندارد. از طرفی افرادی که لب های بسیار نازک دارند با قرار دادن پروتز لب ممکن است، احساس نا خوشایندی هنگام خندیدن یا صحبت کردن داشته باشند، بنابراین در مورد انواع روش های جراحی و زیبا سازی لب های خود پرس و جو کنید.

 

گرفت لب

هنگام مشاوره و جستجو در مورد روش های جراحی زیبایی لب ممکن است نام گرفت لب را شنیده باشید، اما گرفت لب چیست؟ گرفت، در واقع یک پروتز طبیعی است که جهت زیبا سازی و فرم دهی به لب ها کاشته می شود. این پروتز طبیعی از چربی و بافت زیر جلدی بدن به ویژه در ناحیه ران و شکم استخراج می‌شود. از آنجا که یک ماده طبیعی جهت حجم دهی استفاده می شود، نسبت به پروتز مصنوعی انعطاف‌ پذیری و سازگاری بیشتری با بافت های بدن دارد و کمتر شاهد واکنش های آلرژیک نسبت به آن خواهید بود. از طرفی نیز مانند پروتز لب حجم دایمی را برای لب های شما به دنبال خواهد داشت.

بسیاری از پزشکان استفاده از گرفت چربی را جهت برجسته سازی لب ها و گونه ها برای به دست آوردن یک نتیجه طولانی و بادوام تر توصیه می کنند. گرفت لب به دو روش های مختلف زیر انجام می شود:

 

فاشیا گرفت

این روش جراحی زیبایی لب با استفاده از بافت های فاشیا انجام می شود. فاشیا بافت های نازک روی عضلات هستند. به عنوان مثال بافتی که روی لاله گوش وجود دارد از نوع فاشیا بوده که جهت برجسته سازی لب ها از آنها استفاده می شود. از آنجا که بافت فاشیا، بافت نازکی است، بنابراین نباید انتظار تغییرات زیادی را روی لب ها داشت. با استفاده از فاشیا گرافت می توان تغییرات جزئی در بخش مرکزی لب بالا ایجاد نمود بنابراین به دلیل حجم کم این بافت نمی توان به خوبی جهت افزایش حجم بخش های کناری لب از آن استفاده نمود.

 

درموفت گرفت

روش دیگری که در جراحی زیبایی لب با استفاده از گرفت انجام می ‌شود، درموفت گرافت می‌باشد. درموفت گرافت حجم بسیار زیادی از گرافت را در اختیار پزشک قرار می‌دهد، به همین دلیل به آسانی می توان نیاز زیبا جو را برای برجسته سازی و افزایش حجم لب ها از این طریق برآورده کرد و برخلاف فاشیا گرافت، این نوع گرافت را می توان از اعضای مختلف بدن و حتی شقیقه ها خارج نمود. در واقع درموفت گرافت از بافت ها عمقی و چربی های زیر پوست برداشته می شود، زیرا این نقاط حاوی کلاژن های زیادی هستند.

افرادی که جراحی هایی شکم مانند سزارین، آپاندیست و ابدومینوپلاستی انجام داده ‌اند، کاندیداهای مناسبی جهت استفاده از درموگرافت می باشند، زیرا استخراج گرافت از این نقاط با ایجاد جراحت جدیدی همراه نیست. اگر نسبت به ایجاد جراحت در روی بدن خود حساس باشید، پزشک از دیگر نواحی مانند پشت گوش، کشاله ران یا زیر باسن جهت استخراج گرافت استفاده خواهد کرد.

پس از آن که گرافت استخراج شد، جراحی جهت برجسته سازی لب ها آغاز می شود. این روش برای افرادی که می‌خواهند لب های خود را به صورت دائمی برجسته کنند، توصیه می شود و نسبت به سایر روش های جراحی زیبایی لب ماندگاری بیشتری دارد. بنابراین اگر به دنبال جراحی لب دائمی هستید به شما جراحی از طریق درمو گرافت پیشنهاد می شود.