لیپوماتیک

لیپوماتیک یک روش جراحی کم تهاجمی است که باعث تخریب سلول های چربی شده و از طریق ایجاد امواج زیر صوت باعث تحریک اثر سفت کننده روی پوست می شود. ابتدا پزشک محلول حاوی بی حس کننده و آدرنالین (محلول توموسنت) را به نواحی مورد نظر بدن تزریق می کند، سپس تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد کرده و از طریق آن یک میکروکانولا که قطر تقریبی آن 1 تا 2 میلی متر و حاوی فیبر نوری است را داخل پوست می کند. سپس با انجام حرکات رفت و برگشت ملایم کانولا، انرژی صوت به سلول های چربی منتقل شده و باعث جدا شدن سلول های چربی و تخلیه آسان آنها توسط فرآیندهای متابولیسمی طبیعی خود بدن یا بعد از اتمام از طریق ساکشن لیپوماتیک می شود. همچنین انرژی صوت روی لایه دوم پوست اثر کرده و باعث جمع و سفت شدن پوست می شود. تماس صوت اینفرا سونیک باعث بسته شدن فوری عروق خونی کوچک شده، در نتیجه در مقایسه با لیپوساکشن معمولی خونریزی، ورم و کبودی کمتر و دوره بهبودی سریع تر و دوره نقاهت کوتاه تر می شود.

آیا لیپوماتیک همان لیپوساکشن است؟

لیپوماتیک و لیپوساکشن هر دو روش های بسیار مؤثر در از بین بردن چربی های ناخواسته هستند. یکی از بزرگ ترین دلایلی که جراحی پلاستیک در سالیان اخیر، محبوبیت زیادی پیدا کرده به خاطر لیپوساکشن بوده است. لیپوساکشن یک تکنیک جراحی مؤثر برای بهبود شکل و نمای ظاهری فرد است. اگرچه لیپوساکشن تجمعات چربی را در بدن فرد از بین می برد و باعث شکل گیری مجدد بدن می شود ولی به عنوان روش جراحی کاهش وزن محسوب نمی شود. لیپوساکشن را می توان در شکم، پهلوها، بازوها، پشت، باسن، ران، ساق پا، صورت و گردن به کار برد.

 

سوالات متداول لیپوماتیک

آیا بعد از لیپوماتیک نیازی به بستری شدن می باشد؟

لیپوماتیک بسته به وسعت آن ممکن است تحت بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. در اکثریت موارد، فردی که تحت عمل لیپوماتیک قرار می گیرد، بعد از چند ساعت مرخص می شود ولی در مواردی که وسعت انجام لیزر لیپولیز زیاد بوده و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود که بیمار حداکثر به مدت 24 ساعت بستری و تحت نظر باشد.

 

طول مدت زمان انجام لیپوماتیک چقدر می باشد؟


بطور متوسط زمان لازم برای انجام لیزر لیپولیز 1/5تا 3 ساعت می باشد. البته بسته به وسعت محل یا محل هایی که قرار است تحت لیپوماتیک قرار گیرند و بزرگ یا کوچک بودن جثه فرد، این زمان ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

آیا بدنبال انجام لیپوماتیک، انجام لیپوساکشن لازم است؟


اگر در جایی که لیپوماتیک در هر جلسه درمان بیشتر از 500 سی سی چربی برداشته نمی شود (تقریبا به اندازه قوطی نوشابه) در نقاطی از بدن مانند غبغب که مقدار چربی لیز شده کم است بعد از انجام لیپوماتیک نیازی به تخلیه چربی ذوب شده نیست ولی در نقاطی از بدن مانند شکم و پهلو (بسته به اندازه فرد و مقدار تجمع چربی) که مقدار چربی جدا شده توسط اولتراسوند زیاد است (بیش از 500 سی سی) لازم است چربی های جدا شده توسط ساکشن تخلیه شود.

 

در چه نواحی از بدن می توان لیپوماتیک را به کار برد؟

لیپوماتیک را می توان در نواحی مثل شکم،پا ،پهلو، پشت، صورت {گونه و غبغب}، ران ها، باسن، بزرگی سینه در آقایان{ژنیکوماستی} ، پهلو و زانو 

در چه مواردی نباید از لیپوماتیک استفاده کرد؟
 1. زنان باردار یا مادران شیرده
 2. افرادی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب (Pacemaker) دارند.
 3. افرادی که دچار مشکلات کبدی یا نارسایی کبدی هستند.
 4. این روش برای درمان چاقی کاربرد ندارد، بنابراین افرادی که شاخص جرمی بدن (BMI) آن ها بالاتر از 30 است، کاندید مناسبی برای لیزر لیپولیز نیستند.
 5. وقتی فرد انتظارات غیرواقع گرایانه از آنچه که با این روش به دست آید، داشته باشد.
در جلسه مشاوره پزشک معالج تان در مشاوره لیپوماتیک چه کاری انجام می دهد؟

در جلسه مشاوره پزشک مزایا و خطرات لیزر لیپولیز را برای شما توضیح می دهد. سپس به ارزیابی شمما پرداخته و مشخص می کند که با توجه به وضعیت سلامت تان و محاسسبه BMI کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر و به طور واضح توضیح خواهد داد که این روش به شما چه کمکی می تواند بکند.

آیا می توان در فردی که قبلا تحت درمان با لیپوساکشن معمولی قرار گرفته، از لیپوماتیک پیشرفته استفاده کرد؟

 

- بله، به کارگیری لیپوماتیک پیشرفته در نواحی ای از بدن که قبلا با لیپوساکشن معمولی درمان شده و نیاز به اصلاح دارد، بسیار مناسب است. چون لیپوساکشن معمولی نسبت به به لیزر لیپولیز سوختگی کمتری می دهد.

آیا در فردی که تحت درمان با نسل های قدیمی تر لیزر لیپولیز قرار گرفته می توان برای اصلاح و بهبود نتایج از لیپوماتیک پیشرفته استفاده کرد؟

- بله، ولی بسیار مشکل است چون استفاده از لیزر لیپولیز باعث سوختگی و چسبندگی شد پوست می شود.

آیا درمان با لیپوماتیک در یک جلسه انجام می شود؟

- به طور معمول درمان با لیپوماتیک یک جلسه ای است. در بالغین وقتی سلول های چربی برداشته می شوند، دوباره تکثیر نمی یابند. اگر بعد از انجام لیپوماتیک اضافه وزن پیدا کند، چربی به طور عمده در نواحی درمان نشده تجمع پیدا می کند. بعد از حصول نتایج نهایی، اگر شما از نتایج راضی نباشید ممکن است بعد از یکسال عمل ترمیمی را برای شما انجام دهد.

چه مدت بعد از انجام لیپوماتیک نتایج آن ظاهر می شود؟

- به طور تیپیک شما بهبودی قابل توجهی را طی یک تا 2 هفته بعد از درمان با لیپوماتیک مشاهده خواهید کرد اما در بعضی نواحی مانند گردن و غبغب شما می توانید نتایج را سریعتر مشاهده کنید. از آنجایی که میزان ترمیم و متابولیسم در افراد مختلف، متفاوت است. برای نمایان شدن کامل نتایج درمان معمولا 3 تا 4 ماه و گاهی اوقات 6 تا 12 ماه وقت لازم است. این مساله به دلیل این است که بدن به طور طبیعی برداشتن (جذب) چربی های آزاد شده را ادامه می دهد تا آن که چیزی از آن ها باقی نماند. هر چند بیشتر بیماران از همان روز اول وقتی ناحیه درمان شده را بین 2 انگشت خود فشار می دهند، می توانند کاهش میزان چربی را احساس کنند. علاوه بر آن، چون لیزر باعث آزاد شدن حرارت می شود، این مساله منجر به جمع شدن تدریجی پوست در نواحی درمان شده می شود و در نتیجه وقتی به مرور زمان چربی ها جذب می شوند، پوست بیمار شل نمی شود. در صورتی که بیمار رژیم غذایی معقول را رعایت کند و فعالیت ورزشی متعادل داشته باشد تا مانع از افزایش وزنش در آینده شود، نتایج به دست آمده از این دو روش می تواند دائمی باشد.

 

چه نکاتی را بعد از انجام لیپوماتیک باید رعایت کرد؟
 1. خودداری از انجام فعالیت های جسمانی یا ورزش شدید برای 1 تا 2 هفته
 2. استفاده از بانداژهای فشاری یا گن مخصوص برای مدت زمان توصیه شده (برای صورت و غبغب حداقل یک ماه ساعت و برای سایر نواحی حداقل 2 تا 3 ماه)
 3. استفاده از آنتی بیوتیک برای یک دوره کوتاه 5 روزه
 4. تمیز و خشک نگه داشتن منطقه درمان شده برای 2 تا 3 روز
 5. ماساژ ملایم بعد از 10 تا 12 روز قابل انجام است.
 6. از ماساژ دادن شدید نواحی درمان شده باید برای 4 تا 5 ماه خودداری شود.
 7. در صورت مشاهده علائم دال بر عفونت یا ایجاد خونریزی یا درد غیرعادی مراتب را به پزشک معالج اطلاع دهید.
 8. برای کنترل درد در روزهای اول بعد از لیپوماتیک از استامینوفن یا استامینوفن کدئین استفاده شود.
پیکر تراشی شکم و پهلو و ترانسفر چربی به با سن

متاسفانه بیمارانی مراجعه می کنند که کلی چربی در ناحیه شکم و پهلو دارند و تقاضای پروتز باسن می کنند در کسانی که چنین مشکلی دارند اول باید پیکرتراشی انجام شود یعنی چربی شکم م پهلو برداشته شود و دور کمر باریک شود اگر دور کمر باریک شد با ترانسفر مقدار مختصری از چربی خارج شده شکم و پهلو به باسن می توان اندامی ایده آل داشت و نیاز به جاگذاری پروتز پاسن و روبرو شدن با عواض متعدد پروتز باسن منتفی می شود. شما می توانید با ورود به صفحات اینستاگرام و کانال تلگرام موارد متعددی از این جراحی ها را مشاهده نمایید.

آیا لیپوماتیک جانشین ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم می شود؟

بسیار مشاهده می شود کسانی را که پس از بارداری های متعدد و افتادگی و شلی پوست شکم نیاز به ابدومینوپلاستی و کشیدن و برداشتن پوست اضافی شکم دارند ولی با مراجعه به کسانیکه تخصص کافی در رشته جراحی پلاستیک ندارند باعث هدر رفتن هزینه و وقت و گاه صدمات جبران ناپذیری می شوند به راحتی قابل اصلاح و ترمیم نیستند و من تعدادی از این بیماران را در صفحه اینستاگرم غیر رسمی خودم آورده ام در انتخاب جراح پلاستیک خود دقت کافی داشته باشید تا دچار چنین عوارضی نشوید که غیرقابل اصلاح و یا به سختی قابل اصلاح باشد.

 


چه فردی کاندید ایده آل برای انجام لیپوماتیک است؟

از نظر جسمانی سالم باشد و حداکثر اضافه وزن او نسبت به وزن ایده آل 10 تا 15 کیلوگرم باشد.
فردی که تجمع چربی موضعی در یک یا چند نقطه از بدن دارد که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم است.
فردی که از وجود این تجمعات چربی ناراحت بوده و قصد دارد به طور دائم از شر آن خلاص شود.

نحوه محاسبه BMI یا وزن بدون چگونه است؟


BMI یا شاخص چربی بدن (Body Mass Index) بر اساس فرمول زیر به دست می آید:
مجذور قد بر حسب متر/وزن بر حسب کیلوگرم = BMI

 

وضعیت بالینیعدد BMI
کمبود وزن بسیار شدیدکمتر از 15
کمبود وزن بسیار شدید15 تا 16
کمبود وزن16 تا 5/18
نرمال5/18 تا 25
اضافه وزن25 تا 30
چاقی متوسط30 تا 35
چاقی شدید35 تا 40
چاقی بسیار شدیدبالاتر از 40