جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تزریق ژل و چربی به صورت، سینه و باسن همراه با جوان سازی

پر  کننده ها و یا حجم دهنده ها که اصطلاحا در انگلیسی فیلر گفته میشوند  روشهای معمول  برای جوانسازی و  برجسته کردن صورت ، گونه، لبها و باسن هستند به دو دسته مهم تقسیم می شوند:

ژل ها:  بهترين و مطمئن ترين نوع ژلها، ژلهاي هيالورونيك اسيدي قابل جذب هستند. مهمترين نکته آن است كه از ماركهاي معتبر و مورد تاييد سازمان FDA استفاده شود. اگرچه مدت ماندگاري اين نوع ژلها بين يك سال تا يك سال و نيم است ولي در عوض عارضه هایی مانند (گلوله شدن، جابه جايي و عفونت) را ندارند اما درگذشته ژل هايي به نام پاژ (PAG) به كار مي رفتند، غيرقابل جذب بوده و عوارضي از جمله جابه جايي، گلوله شدن و عفونت داشتند  که اکنون خیلی از مردم با عوارض آنها دست به گریبان هستند این ژلها امروزه تقريبا منسوخ شده اند و ژلهاي جديد كه قابل جذب هستند جايگزين برتر آنها شده اند، چون كاملا سازگار  با بافت طبيعي بدن انسان ساخته شده اند و هيچ نوع عارضه اي براي شخص ايجاد نمي كنند .

چربی:  از بافت چربي طبيعي بدن خود فرد براي حجم دادن و برجسته كردن لبها، گونه ها، خط خنده و بزرگ سازی باسن مي توان استفاده كرد.

افزایش سن و گذر زمان باعث می‌شود پوست حالت صاف و یک‌دستی خود را از دست بدهد و چروک شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند این چروک‌ها را به‌نوعی از بین ببرند یا اثر آن را کم‌رنگ‌تر‌ کنند.

به‌همین دلیل تصمیم به تزریق چربی یا ژل می‌گیرند. اما کدام یک از این ۲ روش بهتر است؟ این موضوع را می‌توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید تزریق ژل یا چربی کدام بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تزریق چربی

در تزریق چربی مقداری از چربی ران، باسن یا شکم را برمی‌دارند، آن را خالص کرده و به نواحی خاص که نیاز به چربی دارد تزریق می‌کنند. تزریق چربی به‌شکل کلی حجم صورت را زیاد می‌کند و از طریق افزایش حجم، چین و چروک‌ها را از بین می‌برد.

تزریق چربی نتیجه‌ای طبیعی را برای اصلاح حالت و گودی گونه، پلک و افتادگی کلی صورت به همراه خواهد داشت. تزریق چربی در هر سنی برای تقویت خطوط صورت مانند لب‌‌ها، گونه‌‌ها یا خط فک مناسب است.

مزایای تزریق چربی

در مقایسه تزریق ژل یا چربی باید بگوییم که تزریق چربی مزایایی دارد که باعث می‌شود بسیاری از افراد آن را به تزریق ژل ترجیح بدهند. در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

نتیجه و ماندگاری عالی

در تزریق چربی از سلول‌های زنده چربی بدن استفاده می‌شود. به‌همین دلیل نتیجه کار بسیار طبیعی می‌شود و ماندگاری بالایی نیز دارد.

استفاده نکردن از مواد شیمیایی و عوارض جانبی کم

برخی افراد به مواد تشکیل‌دهنده ژل حساسیت دارند و ممکن است عوارض جانبی تزریق برای آن‌ها مشکل ایجاد کند. برای این افراد تزریق چربی گزینه‌ای مناسب‌تر است.

سوال: چرا با وجود روشهای مختلف جراحی زیبایی و لیزر بازهم احساس جوانی در چهره ها ایجاد نمی شود؟

دکتر علی کربلایی خانی فوق تخصص جراحی ترمیمی دست و جراح پلاستیک و زیبایی استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی به این پرشش شما پاسخ می دهد.

چرا با وجود لیزر و لیفتینگهای متعدد در پوست همچنان احساس جوانی نمی کنیم ؟

اثرات افزایش سن در چهره افراد:

1- افت لایه های مختلف پوست شامل عضلات و چربیهای صورت
2- از دست رفتن حجم لایه های مختلف صورت

مثال ساده این اتفاق تبدیل شدن سطح کاملا صاف انگور به کشمش با سطحی پر از چروک تنها به علت از دست دادن آب است بنابر این لیفتینگ تنها حکم صاف کردن چهره را دارد درست مثل پارچه ای که طول و عرض آن کشیده شود بنابر این تنها با تکیه بر این روش شاهد جوانی و شادابی که منظورش را داریم نمی شویم.

اما راه حل چیست؟

دانش نوین زیبایی شناسی روش حجم دادن به بافتهای فرسوده و تحلیل رفته چهره بصورت سه بعدی را که یکی از مدرنترین و هنرمندانه ترین شیوه های جراحی پلاستیک صورت می داند تا جایی که این روش یکی از ارکان مطرح زیباسازی صورت شده است.حجم دادن با استفاده از تکنیکهای متعدد مانند استفاده از پروتز ها،ژل و فیلر ها(پرکننده ها) انجام می شود اما بین همه اینها بهترین و طبیعی ترین شیوه زیباسازی سه بعدی حجم دادن چهره از طریق تزریق چربی است. چون در این روش سلولهای چربی از بافت فرد گرفته می شود در نتیجه امکان دفع و یا جابجایی احتمالی وجود ندارد از طرف دیگر این امکان را می دهد بافتهای از دست رفته به شیوه ای کاملا طبیعی اصلاح شود . علاوه بر این در صورت انجام صحیح این روش ،بافتهای چربی تزریق شده علاوه بر سلولهای چربی ، سرشار از فاکتورهای رشد پلاکتی و سلولهای بنیادی خواهد بود که نه تنها باعث پرشدن بافتهای تحلیل رفته می شود بلکه سبب تازگی ، طراوت و شادابی پوست محل تزریق نیز خواهد شد که این اثر به علت وجود فاکتورهای رشدموجود در بافت تزریق شده و تمایز سلولهای بنیادی موجود به سلولهای تولید کننده کلاژن و عروق خونی بافت می باشد.

کاربرد های مختلف تزریق چربی

 • ناصافی پوست انگشتان و لاغری سطح پشت دست
 • اصلاح خالی شدگی و گودی قسمت بالای چشم
 • اصلاح خالی شدگی و گودی زیر چشم
 • پر کردن گونه ، صورت و اصلاح خط خنده
 • پر کردن اطراف چانه، پر کردن خط فک پایینی
 • کمک به اصلاح گودی های بالای بینی
 • خط اخم و خطوط پیشانی
 • کمک به اصلاح هرگونه ناهنجاریهای حجمی در صورت یا اندامها ناشی از ضربه ، تصادف یا مسایل مادرزادی
 • بزرگ و بر جسته کردن باسن
 • تزریق چربی برای برجسته سازی ناحیه بیکینی

 

تزریق چربی چگونه انجام می شود

تزریق چربی با استفاده از چربی گرفته شده از خود بیمار در نواحی شکم ، پایین تنه و رانها و بالای تنه با استفاده از کانولاهای بسیار ظریف انجام می گیرد. این روش قابل انجام بصورت سرپایی است ولی بهتر است در کلینیک مجهز انجام شود انجام آن در مطب ممکن است خطراتی را متوجه بیمار کند ولی این روش نیاز به بستری شبانه ندارد و بیمار پس از تزریق می تواند به منزل برود. تورم ناشی از تزریق چربی هم معمولا پس از یک هفته ازبین می رود بنابراین با انتخاب روش تزریق چربی به ساده ترین شکل ممکن به تغییری مطلوب در چهره تان می رسید .ما معتقدیم برای رسیدن به نتیجه بهتر باید تزریق چربی توسط پزشک ماهر و دوره دیده و در مراکز جراحی انجام شود چون فضای استریل و پاکیزه در رسیدن به نتیجه های مطلوب نقش بسیاری دارد .در واقع این جراحی هم با بیهوشی و هم بدون بیهوشی قابل انجام است ولی عدم نیاز به بیهوشی نباید به این معنی باشد تا این عمل در هر مکانی و توسط شخص غیر متخصص انجام شود.

احتمال جذب چربی تزریق شده یک باور غلط است

اگر مراحل تزریق چربی درست و بر اساس اصول پزشکی انجام شود احتمال جذب چربی بسیار کاهش می یابد تزریق چربی یک پروسه کاملا دقیق است ،زیرا بافت چربی یک بافت زنده است،بنابراین باید مرحله کشیدن چربی با ظرافت خاصی انجام شود،و همینطور با فشار کاملا حساب شده کشیده شده و پس از فرآوری مناسب تزریق شود، زیرا کوچکترین بی توجهی در این مرحله باعث می شود سلولهای چربی در این پروسه زنده نمانند و آن وقت است که که شاهد مشکل جذب چربی در مدت کوتاهی بعد از تزریق هستیم . در کل باید به بیمار توضیح داد که برای حصول نتیجه بهتر ،احتمال تکرار تزریق وجود دارد.

راهی برای کاهش امکان جذب چربی

بعد از مرحله حساس کشیدن بافت چربی،خون ، روغن و مواد بی حس کننده از آن گرفته می شود و تنها سلولهای خالص چربی به به بافت جدید تزریق می شود ، این سلولها باید در شرایط خاص پالایش شوند ، اما در روشهای نوین قبل از تزریق نهایی به منظور گیرایی بیشتر سلولهای چربی ، سلولهای بنیادی و برخی فاکتورهای رشد سلولی که ازخون خود شخص گرفته می شود نیز به بافت خالص چربی اضافه شده وبه این ترتیب گیرایی سلول چربی تقویت می شود . بنابراین با استفاده از این تکنیک ها امکان جذب چربی به حداقل می رسد ،به این دلیل به جرات می توان گفت تزریق چربی به شرط این که به شیوه درست انجام شود بسیار ماندگارتر است،تزریق چربی شیوه ای است که می تواند به تنهایی یا همراه با جراحی هایی مانند جراحی پلک،کشیدن صورت و پروتزهای صورت و با کلیه عمل های جراحی سینه و شکم قابل انجام است بهترین آن زمانی است که فرد کاندید عملهای مانند زیبایی شکم و یا لیپوساکشن پهلوها ، رانها و شکم است.

آیا از ژل هم میشود برای بزرگسازی باسن استفاده کرد؟

من به این خاطر این سوال را اینجا مطرح کردم که در جستجوهای اینترنتی بصورت فراوان مشاهده می کنم که تزریق ژل به باسن جستجو می شود در جواب آن باید بگویم که خیر به هیچ وجه تزریق ژل برای بزرگسازی باسن مناسب نیست چون ژلهای قدیمی پاژ که غیر قابل جذب هستند با عوارض فراوانی همراه بود و کنار گذاشته شده اند و ژلهای جدید هیالورونیک اسید نیز برای بزرگسازی باسن مناسب نیستند چون هم بسیار گران تمام می شود و نیز بعد از 6 ماه تا یکسال کاملا جذب می شوند و باید تکرار شوند پس نتیجه می گیریم تزریق ژل به باسن در هیچ موردی کار برد ندارد.

برای بزرگ سازی باسن دو روش اصلی وجود دارد:

 1. تعبیه پروتز باسن
 2. تزریق چربی از بدن خود فرد

تعبیه پروتز باسن در کسانی کاربرد دارد که لاغر هستند و چربی اضافه در بدن خود جهت فراوری و تزریق مجدد به ناحیه باسن ندارند و در کل پروتز باسن با توجه به عوارضی که دارد مانند پروتز سینه جا نیافتاده است چون برای بزرگ کردن سینه در حال حاضر استاندارد طلایی تعبیه پروتز سینه می باشد و نتایج حاصل از آن بسیار عالی است ولی در مورد باسن تعبیه پروتز با توجه به عوارض شایعی که دارد در کسانیکه چربی در ناحیه شکم و کمر دارند استاندارد طلایی تزریق چربی هست برای اینکه در تزریق چربی دو هدف همزمان حاصل می شود یکی کاهش دور کمر و دوم افزایش حجم باسن برای آن که اندام زیبا بنظر برسد باید نسب ناحیه کمر به باسن 7 به 10 باشد پس کسانیکه چاقی موضعی شکم و پهلوها دارند با لیپوساکشن پهلوها و شکم حجم آنها کاهش پیدا کرده و با تزریق آن در ناحه باسن زیبایی اندام حاصل می شود.
تزریق چربی در هر طرف باید در حدود یک لیتر یا کمتر باشد و همچنین تزریق چربی باید در لایه های مختلف باسن و در لایه های مختلف از روی استخوان تا لایه های مختلف عضلات و زیر پوست و بصورت یکنواخت تزریق شود.

عوارض تزریق چربی باسن

در هر صورت برای هر عمل جراحی عوارضی وجود دارد ولی اگر این عمل توسط فرد با تجربه صورت گیرد عوارض تزریق چربی باسن به حداقل می رسد، عوارض تزریق چربی باسن معمولا در حجمهایی که بالای یک لیتر تزریق در هر باسن باشد بروز می کند و یا اگر لیپوساکشن بالای 5 لیتر باشد عوارض مشاهده می شود که ممکن بدن دچارکمبود مایع شود لذا بهتره بیمار بعد از عمل از الکترولیتهای ورزشی استفاده کند چون در تزریق چربی باسن از لیزر استفاده نمی شود چون لیزر سلولهای چربی را می کشد و تزریق آن بی فایده می شود. لذا برای جلوگیری از عفونت بهتره تزریق چربی در هر طرف باسن در حد یک لیتر و یا کمتر باشد، از عوارض نادر دیگر جمع شدن مایع در محل لیپوساکشن می باشد که ممکن است نیاز باشد پزشک توسط آسپیراسیون تخلیه نماید، اگر استفاده از لباس فشاری (گن) بعد از عمل بطور مناسب صورت گیرد احتمال تجمع مایع کاهش می یابد.


دستورات بعد از عمل تزریق چربی در باسن

تزریق چربی باسن معمولا بصورت سرپایی انجام می شود، نکته مهم اینست که بیمار برای 3 الی 4 روز پس از عمل مراقب توانا وعاقل در منزل داشته باشد، بهتره برای راحتی بیمار24 ساعت سوند ادراری دشته باشد و آنتی بیوتیک مناسب برای دوره بعد از عمل تجویز شود.

فعالیت بیمار برای 1 تا 2 هفته بعد از عمل باید کاملا محدود شود فرد باید بر روی شکم بخوابد ولی اجازه راه رفتن از عصر روز عمل باید تشویق شود، اجازه نشستن جز برای قضای حاجت داده نمی شود. لباس فشاری (گن) که بلافاصله پس از عمل پوشیده می شود باید بین 4 الی 5روز بعد از عمل در بدن بماند و خارج نشود، بیمار باید تا دو هفته کاملا تحت نظر پزشک باشد تا از نظر بروز عفونت چک شود و خود بیمار هم باید باسن خود را از نظر وجود نقاط قرمز که ممکنه علایم عفونت باشند چک کند، بعد از دو هفته اجازه نشستن به مدت 10 الی 15 دقیقه به بیمار داده می شود.

لباس فشاری تا 12 هفته بعد از عمل پوشیده می شود و بعد از 6 هفته اجازه فعالیت سبک به بیمار داده می شود 12 هفته بعد از عمل بیمار می تواند فعالیت غیر محدود و شدید ورزشی داشته باشد، در تزریق چربی ناحیه باسن فرد باید تا 6 ماه تزریق عضلانی نداشته باشد.

مشاهده فیلم تزریق چربی باسن
برای مشاهده فیلم تزریق چربی باسن و مقایسه عکسهای قبل و بعد از عمل در یوتیوب بر روی لینکهای زیر کلیک کنید، برای مشاهده عکسهای قبل و بعد از عمل تزریق چربی باسن در ایران می توانید به مطب مراجعه فرمایید، و یا وارد کانال تلگرام و یا اینستاگرام ما در پایین همین صفحه بشوید.

تزریق چربی ناحیه بیکینی و برجسته کردن آن

تزریق چربی ناحیه بیکینی اخیرا طرف داران زیادی پیدا کرده با توجه به اینکه ناحیه بیکینی و ناحیه مونس (پوبیس) در هنگام نشستن تحت فشار قرار نمی گیرد زریق چربی در این ناحیه براحتی قابل انجام است و از اصول کلی تزریق چربی که در بالا گفته شد پیروی میکند معمولا مشکل در خانمهایی هست که به علت لاغر بودن چربی کمتری برای تزریق در این ناحیه دارند لذا انتخاب دیگری مانند گذاشتن پروتز به عنوان جایگزین برای تزریق در این ناحیه وجود ندارد.

نویسنده: دکتر علی کربلایی خانی