جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
انگشت ماشه ای یا Trigger Finger چیست؟

انگشت ماشه ای یا Trigger Finger چیست؟

انگشت ماشه ای باعث می شود انگشت در حالت خمیده گیر کند. ممکن است ناگهان با یک ضربه محکم شود. انگشتانی که بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند انگشت حلقه و شست هستند، اما این عارضه می تواند هر انگشتی را تحت تاثیر قرار دهد.

انگشت ماشه ای زمانی اتفاق می افتد که تاندونی که آن انگشت را کنترل می کند نتواند به آرامی در غلاف اطراف آن سر بخورد.

اگر بخشی از غلاف تاندون متورم شود یا یک توده کوچک روی تاندون ایجاد شود، ممکن است  بیماری ماشه ای رخ دهد.
اگر دیابت، عملکرد کم تیروئید یا آرتریت روماتوئید دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای انگشت ماشه ای قرار بگیرید

انگشت ماشه ای داشتیم چه کنیم؟

در صورتی که انگشت ماشه‌ای در جریان باشد، اولین اقدامی که باید انجام دهید، مراجعه به پزشک است. پزشک می‌تواند تشخیص دقیق تری در مورد وضعیت انگشت شما بگذارد و راهنمایی درمانی لازم را ارائه کند. با این حال، تا زمانی که به پزشک مراجعه نمی‌کنید، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. آرامش و استراحت: اطمینان حاصل کنید که انگشت مصدوم در حال استراحت است. اجتناب از استفاده زیاد از آن و جلوگیری از فعالیت‌هایی که می‌توانند وضعیت را تشدید کنند، مهم است.
 2. برداشتن فشار: اگر بر روی انگشت ماشه‌ای فشار اعمال می‌شود، باید آن را بردارید. ممکن است با استفاده از محکم کردن انگشت مجروح با استفاده از یک باند یا بسته بندی آن با فوم یا پارچه نرم، فشار را کاهش دهید.
 3. بررسی وضعیت: سعی کنید ببینید که آیا انگشت به شدت تورم کرده است یا آیا درد شدیدی وجود دارد. اگر وضعیت بسیار نگران‌کننده به نظر می‌رسد، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید.
 4. استفاده از یخ: اگر انگشت ماشه‌ای تورم دارد، می‌توانید یخ را در یک پارچه نازک بپیچید و آن را بر روی ناحیه مصدوم قرار دهید. این کار می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند. همچنین، مدت زمانی که یخ را روی انگشت قرار می‌دهید، محدود کنید و بین هربار استفاده، مدتی استراحت دهید.
 5. قرار دادن انگشت در حالت بالا: اگر امکانش هست، انگشت ماشه‌ای را در حالت بالا قرار دهید. این می‌تواند به جریان خون در انگشت کمک کند و تورم را کاهش دهد.

درمان بیماری انگشت ماشه ای چیست؟

دراین بیماری یک عدم تناسب بین ضخامت تاندون فلکسور و قرقره تاندون (pully) وجود دارد و تاندون خم کننده سطحی هنگام عبوراز پولیA1  گیر کرده و انگشت به حالت خمیده باقی می ماند بیمار مجبور می شود با دست دیگر انگشت را به حالت نرمال بر گرداند.

و گاه انگشت بیمار در وضعیت راست گیر کرده و بیمار قادر به خم کردن انگشت خود نمی باشد. البته این بیماری درجات مختلفی دارد در درجات خفیفتر ممکن است بیمار  احساس درد در هنگام حرکت انگشت داشته باشد و یا هنگام باز کردن انگشت بپرد که نامگذاری آن به انگشت ماشه ای هم به همین  دلیل است  علت این بیماری مشخص نیست بیماری بیشتر در خانمهای سن دهه ی  50 و 60 دیده می شود.

00:44
truncate dir-rtl

انگشت ماشه ای مادرزادی چیست؟

علائم انگشت ماشه ای چیست؟

علائم انگشت ماشه ای ممکن است از خفیف به شدید پیشرفت کند و عبارتند از:

 • سفتی انگشت، به خصوص در صبحگاه.
 • احساس ترکیدن یا کلیک هنگام حرکت انگشت.
 • حساسیت یا برآمدگی در کف دست در پایه انگشت آسیب دیده.
 • گرفتن یا قفل شدن انگشت در حالت خمیده، که ناگهان مستقیماً بیرون می‌آید.
 • انگشت در حالت خمیده قفل شده است.
 • گاه نیز انگشت در وضعیت راست قفل می شود و شخص قادر به خم کردن انگشت خود نیست. انگشت ماشه ای می تواند هر انگشتی از جمله انگشت شست را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است بیش از یک انگشت در یک زمان تحت تاثیر قرار گیرد و هر دو دست ممکن است درگیر شوند. تحریک معمولاً در صبح بدتر است.


عوامل خطر برای ایجاد گیر کردن تاندون در انگشت ماشه ای

عواملی که شما را در معرض خطر ابتلا به انگشت ماشه ای قرار می دهند عبارتند از:
• گرفتن مکرر. مشاغل و سرگرمی هایی که شامل استفاده مکرر از دست و گرفتن طولانی مدت می شود ممکن است خطر ابتلا به انگشت ماشه ای را افزایش دهد.
برخی مشکلات سلامتی افرادی که دیابت یا آرتریت روماتوئید دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به انگشت ماشه ای هستند.
جنسیت شما انگشت ماشه ای در زنان بیشتر دیده می شود.

بیشتر بخوانید : شکستگی استخوان اسکافویید

عوارض انگشتان گیر کرده

انگشت ماشه می تواند تایپ کردن، دکمه های پیراهن یا قرار دادن کلید را در قفل سخت تر کند. همچنین می تواند بر توانایی شما در گرفتن فرمان یا گرفتن ابزار تأثیر بگذارد.

بهترین درمان انگشت ماشه ای کدامست؟

 • آتل گیری انگشت مبتلا به انگشت ماشه ای

اولین راه درمانی انگشت ماشه ای آتل گیری انگشت مبتلا به بیماری هست به مدت دو هفته بی حرکتی تجویز می شود اگر بهبودی حاصل شود شبها می شود از اتل استفاده کرد.

 • ضد التهابهای خوراکی

در کنار استفاده از اتل می شود از مسکنها و ضد التهابهای خوراکی هم استفاده کرد

 • تزریق کورتیکواستروئید (کورتون) در غلاف تاندون

از آمپول تریامسینولون برای تزریق در انگشت ماشه ای استفاده می شود.

جراحی در درمان انگشت ماشه ای چه جایگاهی دارد؟

درمان های غیر تهاجمی محافظه کارانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • . استراحت :از فعالیت هایی که نیاز به گرفتن مکرر، گرفتن مکرر یا استفاده طولانی مدت از ماشین های دستی لرزان دارند تا زمانی که علائم شما بهبود نیابد خودداری کنید. اگر نمی توانید به طور کلی از این فعالیت ها اجتناب کنید، دستکش های بالشتک ممکن است محافظتی را ارائه دهند.
 •  آتلاستفاده از آتل می تواند به استراحت تاندون کمک کند.
 • تمرینات کششیورزش های ملایم می توانند به حفظ تحرک انگشت شما کمک کنند.

روش های درمانی دیگر انگشت ماشه ای

اگر علائم شما شدید است یا اگر درمان های محافظه کارانه کمکی نکرده است، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است پیشنهاد دهد:
تزریق استروئید تزریق یک استروئید در نزدیکی یا داخل غلاف تاندون ممکن است التهاب را کاهش دهد و به تاندون اجازه دهد تا دوباره آزادانه سر بخورد. تزریق اغلب برای بیش از یک سال موثر است. برخی از افراد به بیش از یک تزریق نیاز دارند.
روش سوزن زدن یا جراحی با سوزن پس از بی حس کردن کف دست، یپزشک شما یک سوزن محکم را در بافت اطراف تاندون آسیب دیده وارد می کند. حرکت سوزن و انگشت به جدا شدن بافتی که مانع حرکت صاف تاندون می شود کمک می کند. استفاده از راهنمایی اولتراسوند در طول عمل می تواند نتایج را بهبود بخشد.
عمل جراحی. جراح با انجام یک برش کوچک در نزدیکی پایه انگشت آسیب‌دیده، می‌تواند بخش باریک غلاف تاندون را باز کند.

انگشتی که به حالت خمیده گیر کرده باقی مانده و در افراد که دیابتی بوده و بیماری قند دارند. نباید از تزریق استروئید استفاده شود و باید بروش جراحی درمان شود.

جراحی بروش سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود و در حین جراحی بیمار بیدار بوده با حرکت فعال انگشت توسط بیمار نتیجه جراحی قابل ارزیابی است.

سوالاتی که ممکن است هنگام مراجعه به پزشک از شما پرسیده شود عبارتند از:

 • چه علائمی را تجربه می کنید؟
 • چه مدت است که این علائم را تجربه کرده اید؟
 • به نظر می رسد علائم شما می آیند و می روند یا همیشه آنها را دارید؟
 • آیا به نظر می رسد چیزی علائم شما را بهتر کند؟
 • آیا به نظر می رسد چیزی علائم شما را بدتر کند؟
 • آیا علائم شما در صبح یا در زمان خاصی از روز بدتر می شود؟
 • آیا کارهای تکراری را در محل کار انجام می دهید یا برای سرگرمی؟
 • آیا اخیراً آسیبی به دست خود تجربه کرده اید؟

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *