جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه + نکات مهم    

بعد از عمل پروتز سینه، خوابیدن به شکلی راحت و صحیح می‌تواند در بهبود سریع‌تر و راحت‌تر از عمل کمک کند. در ادامه چند راهنمایی برای خوابیدن در این موقعیت آورده شده است:

نحوه خوابيدن بعد از پروتز سينه

  1. موقع خواب روی کمر خوابیدن: بهترین وضعیت برای خوابیدن پس از عمل پروتز سینه، خوابیدن روی پهنه پشتی بدن یا روی کمر است. این وضعیت باعث کاهش فشار و وزن بر روی منطقه پروتز شده می‌شود و بازیابی را تسریع می‌کند.
  2. استفاده از بالش: برای حمایت و پشتیبانی مناسب، می‌توانید از بالش‌های ویژه پس از عمل پروتز سینه استفاده کنید. این بالش‌ها به شکل منحصر به فردی طراحی شده‌اند که به منطقه پروتز شده حمایت می‌کنند و از ایجاد فشار زیاد جلوگیری می‌کنند.
  3. استفاده از بالش‌های جانبی: برخی از افراد ترجیح می‌دهند برای خوابیدن از بالش‌های جانبی استفاده کنند. این بالش‌ها به شکل دایره‌ای طراحی شده‌اند و در محل پروتز سینه قرار می‌گیرند تا فشار را تسهیل کنند و به منطقه پروتز شده حمایت کنند.
  4. جلوگیری از فشار و ضربه: در طول خواب، توصیه می‌شود از فشار زیاد و ضربه به منطقه پروتز شده خودداری کنید. از خوابیدن روی شکم یا جلوی سینه‌ها خودداری کنید و در صورت نیاز از بالش‌ها و پتوها برای جلوگیری از فشار زیاد استفاده کنید.
  5. ملاحظات دیگر: ممکن است پزشک شما توصیه‌های خاصی برای خوابیدن پس از عمل پروتز سینه داشته باشد. بنابراین، بهتر است به دستورالعمل‌های پزشکی خود پایبند باشید و از او در مورد هرگونه ملاحظه‌های خاص مربوط به خوابیدن بپرسید.
مدت زمان رعایت نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

استفاده از بالش گوه‌ای

بالش‌های گوه‌ای با شیب ملایم ساخته شده‌اند که باعث قرارگیری بالاتر سر از بدن می‌شود. در چنین حالتی کمر روی بالش تکیه کرده و در زاویه مناسبی قرار می‌گیرد. بالش‌های گوه‌ای مثلثی شکل بوده بهتر از استفاده همزمان از چندین بالش است. بالش‌های معمولی هنگامی که روی هم قرار می‌گیرند ممکن است بلغزند و یا به علت مواد استفاده شده در درون آن در یکدیگر فرو رفته و کم حجم شود.

بالش گوه‌ای از بالش‌های مناسب برای بعد از عمل پروتز سینه بوده که به صورت آنلاین از فروشگاه‌های تشک و حتی لوازم طبی فروشی قابل تهیه است. چنین بالش‌هایی به راحتی شیب مناسب برای بالاتنه به وجود آورده که از آن برای خوابیدن و استراحت کردن می‌توان استفاده کرد.

خودداری از غلت زدن هنگام خواب

بسیار مهم است در نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه، تا مدت‌ها به پشت خوابید و از غلت زدن خودداری کرد. برای جلوگیری از غلت زدن می‌توان چند بالش در پهلوها قرار داد تا همچون مانع عمل کند. از سویی دیگر می‌‌توان از اطرافیان کمک گرفت که اگر بیمار را در حالت خوابیده رو به پهلو مشاهده نمودند با بیدار کردن وی، مانع از ادامه خوابیدن در چنین حالتی شوند و کمک کنند که فرد مجدد به پشت بخوابد.


دلیل مهم بودن صحیح خوابیدن بعد از پروتز سینه

دلیل مهم بودن طرز صحیح خوابیدن بعد از پروتز سینه

داشتن خواب باکیفیت، انرژی صرف شده برای بهبودی را ریکاوری کرده در نتیجه فرصت استراحت کافی برای فرد بیمار یا متقاضی زیبایی به وجود می‌آید. بد خوابیدن نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است باعث بروز آسیب‌هایی مانند پارگی در پروتز شود. از سویی دیگر قرارگیری در جهت نادرست، سینه‌ها را از حالت طبیعی خود خارج کرده که فرد احساس ناراحتی و درد خواهد داشت که روی روح و روان او تاثیر گذاشته و دوره بهبودی را طولانی و خسته کننده می‌کند.

مدت زمان رعایت نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

برای قرار دادن پروتز سینه مدل گرد یا قطره اشکی نیاز به ایجاد برش در بدن است. برش‌ها برای جوش خوردن و ترمیم نیاز به زمان دارند. هنگام خواب دوره تجدید قوا بوده که به بهبودی‌ هرچه سریع‌تر کمک می‌کند. خوابیدن به پشت، سینه‌ها را در وضعیت مطلوبی نگه می‌دارد به همین دلیل توصیه می‌شود نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه حداقل تا یک ماه و نیم معادل شش هفته ادامه یابد.

ممکن است گفته شود که هنگام خواب، از سوتین مخصوص طبی استفاده کنید که بهتر است در این مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید. روزهای اول پس از عمل قبل از خواب وسیله‌های لازم را مانند ساعت، دستمال کاغذی، لیوان آب، قرص و … در دسترس قرار دهید تا نیاز به بلند شدن و خوابیدن مجدد نداشته باشید که این امر به داشتن خواب متوالی و با کیفیت کمک می‌کند.

عادت کردن به نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

یکی از عادات غلط افراد، خوابیدن روی شکم است. با خوابیدن بر روی شکم سینه‌ها به سمت زمین کشیده شده که نتایج را به حداقل می‌رسانند. برش‌ها نیز کامل جوش نخورده‌اند که باعث زیاد شدن فشار می‌شوند. خوابیدن به پشت بهترین شیوه بوده که تضمین می‌کند هیچ فشاری به سینه‌ها وارد نخواهد شد.

عادت کردن به نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

تغییر عادت بسیار سخت است به همین دلیل به افرادی که قصد پروتزگذاری را دارند توصیه می‌شود از چند روز قبل کم کم خود را عادت داده تا بتوانند پس از عمل به راحتی عادات به وجود آمده را انجام دهند. خوابیدن به کمر و عدم غلت زدن به کمک بالش انجام می‌شود که شاید در روزهای اول سخت به نظر برسد اما کم کم بدن به این وضعیت عادت کرده و فرد راحت‌تر با شرایط موجود کنار می‌آید.

عمل پروتز سینه با دکتر علی کربلایی خانی

دکتر علی کربلایی خانی، جراح زیبایی و پلاستیک حاذقی است که بسیاری از بیماران به وی مراجعه می‌کنند زیرا در حرفه خود مهارت بالایی داشته و عمل را با دقت و کیفیت بالا انجام می‌دهد. نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه بر بهبودی بسیار تاثیرگذار بوده که در این قسمت از سایت دکتر کربلایی خانی به طور کامل به آن پرداخته شد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *