نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

پروتز سینه، عملی پر طرفدار میان بانوان است که به منظور حفظ زیبایی ظاهری اندام‌ها انجام می‌شود. پس از جایگذاری پروتز نیاز است نکاتی رعایت شود تا میزان درد به حداقل رسیده و دوره بهبودی کوتاه‌تر شود. یکی از مسائل بسیار مهم پس از عمل، طرز صحیح خوابیدن است که باعث داشتن خوابی راحت و با کیفیت می‌شود. نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه در این مقاله به طور کامل شرح داده شده است.

مراقبت‌های لازم پس از عمل پروتز سینه

سینه‌های بانوان به طور خدادای برجسته هستند اما ممکن است در برخی از خانم‌ها سینه‌ها به طور ژنتیکی کوچک‌تر از حد معمول بوده که روی زیبایی ظاهری اندام تاثیر می‌گذارد. بارداری، شیردهی، کاهش وزن، بیماری و … از عوامل دیگری هستند که سینه‌ها را کوچک یا شل و آویزان می‌نمایند. همچنین ممکن است خانمی دارای سینه‌های نامتقارن و غیر هم شکل باشد. در همه این حالات با استفاده از پروتز سینه می‌توان کیفیت ظاهری را بهبود داد و اندامی جذاب و ایده‌آل به وجود آورد.

پروتز سینه در دو شکل گرد و قطره اشکی در جنس‌های آب نمکی (سالینی) و سیلیکونی موجود است. پروتز سینه توسط عمل جراحی، در بافت درونی ماهیچه‌های سینه جاسازی می‌شود که منجر به حجیم‌ و برجسته‌تر دیده شدن سینه‌ها می‌شود. عمل پروتز سینه در بیمارستان و کلینیک‌های معتبر توسط جراح پروتز سینه انجام می‌شود که حدودا 45 دقیقه تا 2 ساعت زمان می‌برد.

رعایت مراقبت‌ها پس از عمل پروتز سینه نتایج بهتری را در اختیار فرد قرار می‌دهد و به کوتاه‌تر شدن دوره نقاهت کمک می‌کند. پس از عمل داشتن درد طبیعی است زیرا جسمی اضافه در بدن قرار گرفته است که برای پذیرفتن و جذب شدن نیاز به زمان است. نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه باید طوری باشد که کمترین فشار به فرد وارد شود.

دلیل مهم بودن طرز صحیح خوابیدن بعد از پروتز سینه

دلیل مهم بودن صحیح خوابیدن بعد از پروتز سینه
داشتن خواب باکیفیت، انرژی صرف شده برای بهبودی را ریکاوری کرده در نتیجه فرصت استراحت کافی برای فرد بیمار یا متقاضی زیبایی به وجود می‌آید. بد خوابیدن نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار داده و ممکن است باعث بروز آسیب‌هایی مانند پارگی در پروتز شود. از سویی دیگر قرارگیری در جهت نادرست، سینه‌ها را از حالت طبیعی خود خارج کرده که فرد احساس ناراحتی و درد خواهد داشت که روی روح و روان او تاثیر گذاشته و دوره بهبودی را طولانی و خسته کننده می‌کند.

بیشتر بخوانید :هر آنچه که باید راجع به مراقبت بعد از پروتز سینه بدانید !

نحوه خوابیدن پس از عمل پروتز سینه چگونه باید باشد؟

خوابیدن در یک جهت برای طولانی مدت امکان پذیر نیست زیرا بدن احساس خستگی کرده و ممکن است فشار به ناحیه‌ای خاص وارد شود.‌ بیشتر بانوانی که عمل شده‌اند نگران این هستند که در زاویه‌ای مطلوب از نظر خود خوابیده باشند اما در اصل به طور ناخودآگاه در حال ضرر رساندن به بدن و ناحیه برش خورده هستند. بیشتر بیمارانی که پروتز سینه انجام می‌دهند طی نظر جراح می‌بایست حداقل یک تا دو ماه اول را به پشت بخوابند اما باید خواب در زاویه 30 تا 45 درجه بوده طوریکه بالاتنه بالاتر قرار گیرد.

از اقدامات مهم در نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از بالش گوه‌ای

بالش‌های گوه‌ای با شیب ملایم ساخته شده‌اند که باعث قرارگیری بالاتر سر از بدن می‌شود. در چنین حالتی کمر روی بالش تکیه کرده و در زاویه مناسبی قرار می‌گیرد. بالش‌های گوه‌ای مثلثی شکل بوده بهتر از استفاده همزمان از چندین بالش است. بالش‌های معمولی هنگامی که روی هم قرار می‌گیرند ممکن است بلغزند و یا به علت مواد استفاده شده در درون آن در یکدیگر فرو رفته و کم حجم شود.

بالش گوه‌ای از بالش‌های مناسب برای بعد از عمل پروتز سینه بوده که به صورت آنلاین از فروشگاه‌های تشک و حتی لوازم طبی فروشی قابل تهیه است. چنین بالش‌هایی به راحتی شیب مناسب برای بالاتنه به وجود آورده که از آن برای خوابیدن و استراحت کردن می‌توان استفاده کرد.

خودداری از غلت زدن هنگام خواب

بسیار مهم است در نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه، تا مدت‌ها به پشت خوابید و از غلت زدن خودداری کرد. برای جلوگیری از غلت زدن می‌توان چند بالش در پهلوها قرار داد تا همچون مانع عمل کند. از سویی دیگر می‌‌توان از اطرافیان کمک گرفت که اگر بیمار را در حالت خوابیده رو به پهلو مشاهده نمودند با بیدار کردن وی، مانع از ادامه خوابیدن در چنین حالتی شوند و کمک کنند که فرد مجدد به پشت بخوابد.
مدت زمان رعایت نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

مدت زمان رعایت نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

برای قرار دادن پروتز سینه مدل گرد یا قطره اشکی نیاز به ایجاد برش در بدن است. برش‌ها برای جوش خوردن و ترمیم نیاز به زمان دارند. هنگام خواب دوره تجدید قوا بوده که به بهبودی‌ هرچه سریع‌تر کمک می‌کند. خوابیدن به پشت، سینه‌ها را در وضعیت مطلوبی نگه می‌دارد به همین دلیل توصیه می‌شود نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه حداقل تا یک ماه و نیم معادل شش هفته ادامه یابد.

ممکن است گفته شود که هنگام خواب، از سوتین مخصوص طبی استفاده کنید که بهتر است در این مورد با پزشک معالج خود مشورت کنید. روزهای اول پس از عمل قبل از خواب وسیله‌های لازم را مانند ساعت، دستمال کاغذی، لیوان آب، قرص و … در دسترس قرار دهید تا نیاز به بلند شدن و خوابیدن مجدد نداشته باشید که این امر به داشتن خواب متوالی و با کیفیت کمک می‌کند.

عادت کردن به نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

یکی از عادات غلط افراد، خوابیدن روی شکم است. با خوابیدن بر روی شکم سینه‌ها به سمت زمین کشیده شده که نتایج را به حداقل می‌رسانند. برش‌ها نیز کامل جوش نخورده‌اند که باعث زیاد شدن فشار می‌شوند. خوابیدن به پشت بهترین شیوه بوده که تضمین می‌کند هیچ فشاری به سینه‌ها وارد نخواهد شد.

تغییر عادت بسیار سخت است به همین دلیل به افرادی که قصد پروتزگذاری را دارند توصیه می‌شود از چند روز قبل کم کم خود را عادت داده تا بتوانند پس از عمل به راحتی عادات به وجود آمده را انجام دهند. خوابیدن به کمر و عدم غلت زدن به کمک بالش انجام می‌شود که شاید در روزهای اول سخت به نظر برسد اما کم کم بدن به این وضعیت عادت کرده و فرد راحت‌تر با شرایط موجود کنار می‌آید.
عادت کردن به نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه با دکتر علی کربلایی خانی

دکتر علی کربلایی خانی، جراح زیبایی و پلاستیک حاذقی است که بسیاری از بیماران به وی مراجعه می‌کنند زیرا در حرفه خود مهارت بالایی داشته و عمل را با دقت و کیفیت بالا انجام می‌دهد. نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه بر بهبودی بسیار تاثیرگذار بوده که در این قسمت از سایت دکتر کربلایی خانی به طور کامل به آن پرداخته شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *