جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

درمان سوختگی پوست

دو دسته اصلی جراحی سوختگی وجود دارد: حاد و ترمیمی. مراقبت از سوختگی حاد بلافاصله پس از آسیب رخ می دهد.

جراحان عمومی که در مراقبت از سوختگی حاد تخصص دارند. سوختگی های پیچیده اغلب نیاز به مشاوره با جراحان پلاستیک دارند که به مدیریت بستری و سرپایی این موارد کمک می کنند.

سوختگی های بزرگ، یا سوختگی نواحی حیاتی بدن، باید در یک مرکز سوختگی تایید شده ، درمان شوند. بسیاری از سوختگی های کوچکتر را می توان با گزینه های سرپایی درمان کرد.

برخی از بیماران ممکن است پس از بهبود زخم های اولیه سوختگی به جراحی ترمیمی سوختگی نیاز داشته باشند.

این نوع مراقبت معمولا توسط جراح پلاستیک انجام می شود. اهداف جراحی سوختگی ترمیمی بهبود عملکرد و ظاهر زیبایی اسکارهای سوختگی است.

این شامل تغییر بافت اسکار، با درمان غیر جراحی و جراحی است. رابطه بین بیمار سوختگی و جراح سوختگی ترمیمی اغلب سال ها طول می کشد.

درمان‌های بافت اسکار اغلب چندین ماه طول می‌کشد تا مؤثر باشند و انقباضات جدید اسکار می‌توانند مدت‌ها پس از این آسیب‌ها ظاهر شوند، به‌ویژه در بیماران جوانی که هنوز در حال رشد هستند.

مزایای جراحی ترمیمی سوختگی چیست؟

جراحی نمی‌تواند به طور کامل اسکار سوختگی بیمار را از بین ببرد، اما به بهبود عملکردهای اساسی کمک می‌کند و جای زخم‌ها را کمتر به چشم می‌آورد. جای زخم می تواند حرکت طبیعی گردن، شانه، دست ها یا پاها را محدود کند.

اغلب جراحی برای کمک به رهاسازی این انقباض می تواند به بیمار کمک کند تا دامنه حرکتی خود را دوباره به دست آورد. جای زخم صورت که منجر به مشکلاتی در پلک ها، لب ها، بینی یا ریزش مو می شود نیز می تواند با جراحی ترمیمی سوختگی برطرف شود. اسکارهایی که به طور غیر طبیعی ضخیم، پهن یا تغییر رنگ داده اند نیز ممکن است با انواع روش های جراحی و غیر جراحی بهبود یابند.

گزینه های درمان سوختگی ترمیمی چیست؟

درمان‌های غیرجراحی ممکن است شامل ماساژ اسکار، استفاده از لباس‌های تحت فشار یا سایر درمان‌های موضعی باشد. کاردرمانگر می تواند در پوشیدن لباس های تحت فشار به بیماران کمک کند. این تیم شامل دست درمانگران تخصصی است که به توانبخشی سوختگی دست و اسکار کمک می کنند.

گزینه‌های جراحی عمدتاً شامل روش‌های آزادسازی اسکار هستند. بافت زخم تنگ آزاد می شود و ناحیه باز توسط جراح پلاستیک بسته می شود. بسته به نیاز بیمار روش های مختلفی برای بستن این زخم ها وجود دارد.

بسته به محل اسکار و اهداف شخصی بیمار، می‌توان از گرافت‌های پوست، بازآرایی پوست (گاهی اوقات Z-plasty نامیده می‌شود) و فلپ‌های اهداکننده پوست پیچیده‌تر استفاده کرد.

اکثر روش‌های جزئی به‌عنوان جراحی سرپایی انجام می‌شوند، اما گرافت‌ها و فلپ‌های بزرگ‌تر احتمالاً نیاز به بستری شدن دارند. انبساط بافت نیز می تواند به عنوان جایگزینی برای پیوند پوست استفاده شود. نتایج عالی معمولاً هنگام انجام انبساط بافت در نواحی صورت، گردن، بازوها، دست‌ها و پاها به دست می‌آید.

اگر به درمان ترمیمی سوختگی نیاز دارید

اولین قدم این است که برای مشاوره شخصی با جراح پلاستیک برنامه ریزی کنید. ارتباط در رسیدن به اهداف شما بسیار مهم است. شما این فرصت را خواهید داشت که نتایجی را که می خواهید از درمان ببینید را توضیح دهید.

با هم، شما و جراحتان به درک درستی در مورد آنچه می توانید از روش ها و مزایای طولانی مدتی که تجربه خواهید کرد خواهید رسید. هر بیمار متفاوت است و جراح شما روش جراحی و طرح درمانی را که برای شما مناسب است انتخاب می کند. در طول مشاوره اولیه، باید انتظار داشته باشید:

برای ارائه یک تاریخچه پزشکی کامل، از جمله اطلاعات در مورد روش های جراحی قبلی؛ شرایط پزشکی گذشته و حال؛ و هر دارو یا مکمل گیاهی که مصرف می کنید. جراح شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام دهد.

اکثر این روش ها به صورت سرپایی انجام می شود. جراح دستورالعمل های خاصی را در مورد نحوه آماده شدن برای جراحی به شما می دهد، از جمله دستورالعمل هایی در مورد پاکسازی پوست قبل از عمل، خوردن و آشامیدن، سیگار کشیدن و مصرف یا اجتناب از برخی ویتامین ها و داروها. چه جراحی شما به صورت سرپایی یا بستری انجام شود، باید ترتیبی دهید که شخصی بعد از جراحی شما را به خانه برساند و در صورت نیاز یک یا دو روز پس از خروج از بیمارستان به شما کمک کند.

بعد از جراحی

پیروی از دستورالعمل‌های پس از جراحی برای بهبودی و به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن، هم از نظر عملکرد و هم از نظر ظاهر فیزیکی، مهم است. شما قرار ملاقات های بعدی خواهید داشت تا جراح شما بتواند نتایج بلند مدت شما را ارزیابی کند و به هر سوال یا نگرانی شما پاسخ دهد. از آنجایی که می‌توان روش‌های مختلفی را انجام داد، دستورالعمل‌های فردی بعد از عمل ممکن است متفاوت باشد.

به طور کلی، پیوندهای پوستی به نوعی پانسمان “تقویت کننده” نیاز دارند تا آن ها را به مدت 3 تا 5 روز بدون حرکت پیوند پوست در جای خود نگه دارد. تقویت کننده به پیوند پوست کمک می کند تا به زخم بچسبد و شروع به التیام کند. عمل‌های کوچک‌تر (بازبینی اسکار، Z-plasties) ممکن است تنها به یک پانسمان کوچک و نرم نیاز داشته باشند. پس از انتشار اسکار روی دست، جراح ممکن است شما را در یک پانسمان بزرگتر قرار دهد که دارای یک آتل گچی برای حمایت پس از جراحی است.

به طور کلی، ویزیت های بعدی طی دو هفته پس از جراحی برنامه ریزی می شود و ممکن است در آن زمان بخیه هایی برای برداشتن وجود داشته باشد. فیزیوتراپی یا کاردرمانی اضافی ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های بعد از جراحی برای اطمینان از بهبود کامل عملکرد مورد نیاز باشد. این ممکن است شامل آتل یا گچ گرفتن و همچنین تمریناتی باشد که در ویزیت های درمانی خود و به تنهایی در خانه انجام می دهید. جراح و درمانگر شما با هم همکاری خواهند کرد تا بهترین برنامه را برای شما ایجاد کنند.