جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

بلفاوروپلاستی یا جراحی پلاستیک پلک نام جراحی برای اصلاح افتادگی پلک است که شامل برداشتن پوست، ماهیچه یا چربی اضافی می‌شود. با بالا رفتن سن، پلک‌ها کشیده شده و ماهیچه‌های پشتیبان آنها ضعیف می‌شوند. در نتیجه چربی بیشتری ممکن است در بالا یا پایین پلک‌ها ذخیره شود که این موجب افتادگی ابرو، پلک بالایی چشم و ایجاد کیسه‌هایی زیر چشم شما می‌شود.
افتادگی شدید پوست اطراف چشم علاوه بر پیرتر کردن چهره شما، باعث کاهش دید کناری (زاویه دید) به ویژه در بخش‌های بالا یا پایین زاویه دیدتان می‌شود. جراحی بلفاوروپلاستی می‌تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد و چهره‌ای جوان‌تر و شاداب‌تر را به شما بدهد. اگر می‌خواهید بدانید که توصیه های پس از عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) چیست میتونید مقاله مربوطه را مطالعه کند.

چرا جراحی پلک انجام می‌شود؟

اگر پلک‌هایتان دارای افتادگی است یا شل شده است، به طوری که مانع از باز شدن کامل چشم‌ها یا باعث پایین ماندن پلک‌های پایینی‌تان می‌شود، شاید لازم باشد که این جراحی را انجام دهید. برداشتن بافت اضافی از پلک بالایی‌تان باعث بهبود زاویه دیدتان خواهد شد. انجام بلفاوروپلاستی جراحی پلک باعث جوان‌تر شدن ظاهر چشم‌ها و چهره‌تان خواهد شد.
شما ممکن است اقدام به انجام جراحی پلک کنید اگر:
پلک بالایی‌تان دچار افتادگی بوده یا شل شده است.
پوست اضافی پلک بالایی مانع داشتن زاویه دید کامل شما شده است.
پوست اضافی در پلک پایین دارید.
کیسه‌هایی در زیر پلک پایین چشمان‌تان ایجاد شده است.
این جراحی را می‌توان همزمان با جراحی دیگری چون بالا بردن ابرو، برداشتن چین و چروک صورت یا کشیدن پوست صورت انجام داد. بیمه در صورتی هزینه‌های شما را پوشش خواهد داد که این جراحی برای اصلاح زاویه دید چشم‌تان باشد. اگر این جراحی را صرفاً برای زیبایی و جوان‌تر کردن چهره انجام می‌دهید، احتمالا بیمه هزینه‌های شما را پوشش ندهد. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک پایین تقریباً همیشه برای دلایل زیبایی انجام می‌شود.

افتادگی پلک بالا و یا پف کردن پلک پایین از جمله مشکلات ظاهری است که در اثر بالا رفتن سن در ناحیه چشم ها ایجاد می شود. در سال های اخیر، انجام جراحی بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) به منظور از بین بردن این اشکالات ظاهری، طرفداران زیادی پیدا کرده است. چشم حساس ترین عضو بدن محسوب می شود و نواحی اطراف آن باید با ظرافت بالایی تحت جراحی زیبایی قرار گیرد. داشتن چشمانی زیبا به طور حتم می تواند چهره شما را فریبنده و جذاب تر نشان دهد از همین رو بسیار مهم است که به رفع ایرادات و نواقص اطراف چشم مانند افتادگی پلک، پف کردن، سیاهی دور چشم توجه کنید. رفع این ایرادات می تواند علاوه بر زیبایی و جوانسازی صورت و افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. اما همه این اهداف زمانی محقق می شوند که پزشکی با مهارت و تجربه بالا انجام عمل جراحی را به عهده بگیرد، زیرا هرگونه اشتباه می تواند نتایج زیبایی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. عمل زیبایی پلک ها یا همان جراحی بلفاروپلاستی عبارت است از جراحی پلک بالا و پایین و حذف پوست، چربی و ماهیچه های اضافی از نواحی اطراف چشم. جراحی پلک افتاده و یا جراحی پلک پایین پف کرده منجر به رفع ظاهر خسته چشم ها شده و شادابی بیشتری به چهره می بخشد.

با اینکه بلفاروپلاستی عمدتا برای زیبایی و از بین بردن اثرات پیری پوست انجام می گیرد، گاهی جنبه درمانی هم پیدا می کند. چون اصولا افتادن پلک بالا باعث وارد شدن فشار بر روی چشم شده و بر قدرت بینایی فرد تاثیرگذار خواهد بود. در این مقاله قصد داریم به بررسی جراحی پلاستیک پلک های بالا و پایین پرداخته و مواردی چون ماندگاری جراحی پلک، انواع جراحی پلک، عوارض جراحی بلفاروپلاستی و قیمت بلفاروپلاستی را توضیح دهیم.